Wycieczka do Sobiboru
70 rocznica wybuchu powstania więźniów w obozie zagłady w Sobiborze była okazją do odwiedzenia tego miejsca przez uczniów Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie. 16 października wraz opiekunami słuchali opowieści przewodnika o historii tego miejsca i ludziach, których los sprowadził w te strony.
Przewodnik opowiedział o akcji Reinhard, która była swego rodzaju hołdem dla Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Pod tą nazwą krył się plan eksterminacji Żydów europejskich, który wykonano powołując do życia obozy śmierci w Treblince, Sobiborze i Bełżcu.
W przeciągu 1,5 roku w obozie śmierci w Sobiborze zamordowano 170 tys. Żydów z obszaru Generalnej Guberni, Holandii, Protektoratu Czech i Moraw, Niemiec, Białorusi, Francji, Austrii, Słowacji. Początkowo chowano ich w masowych grobach, jednak po kilku miesiącach ustawiono specjalne ruszta na bazie szyn kolejowych, aby móc pozbywać się ciał zamordowanych tam ludzi.
14 października grupa więźniów rozpoczęła powstanie zabijając kilku SS-manów. Udało się uciec grupie w liczbie około 300 osób, wielu z nich zginęło. Do końca wojny udało się przeżyć 46 osobom. Po powstaniu więźniów Niemcy zdecydowali o likwidacji obozu. Baraki i komory gazowe rozbierali więźniowie żydowscy, którzy po wykonaniu zadania zostali rozstrzelani. Ślady po obozie zostały zatarte, ale pamięć pozostała do dziś.
Przewodnik oprowadził grupę po muzeum, pokazując nieliczne artefakty jakie udało się zdobyć podczas badań archeologicznych. Następnie młodzież przeszła aleją pamięci, gdzie po obu stronach ułożone zostały kamienie z tabliczkami, na których widnieją nazwiska osób zamordowanych na terenie obozu.
Wycieczkę zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Ruda-Huta we współpracy z Zespołem Szkół w Rudzie-Hucie. Uczestnikami byli uczniowie klasy I b, III b oraz III klasy LO pod opieką Agnieszki Dąbskiej, nauczyciela matematyki oraz bibliotekarek z Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta.