15 czerwca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie, uczniowie gimnazjum spotkali się z Agnieszką Nieradko, przedstawicielką Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy przy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce.
Komisja Rabiniczna ds. cmentarzy zajmuje się wydawaniem opinii i nadzorowaniem wszystkiego, co dzieje się na cmenatrzach żydowskich, jak też uczestniczy w pracach archeologicznych w obozach zagłady, m.in. uczestniczyła w 2013 r. w pracach na terenie obozu w Sobiborze. Obecnie Komisja realizuje wspólnie z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie projekt poszukiwania grobów żydowskich na terenie Polski wschodniej. Agnieszka Nieradko opowiedziała młodzieży o odnalezionych masowych grobach żydowskich w Radecznicy czy Adampolu oraz o metodach ich poszukiwania. Okazuje się, iż samo odnalezienie grobów na postawie zeznań świadków to dopiero połowa sukcesu. Religia żydowska nie pozwala na rozkopanie grobów w celach badawczych oraz na przenoszenie kości zmarłych. Według niej kości ludzkie pozostają w kontakcie z duszą i mają nienaruszone czekać na czasy mesjańskie. Dlatego Komisja stosuje metody nieinwazyjne, takie jak: pomiar georadarem czy wykonywanie zdjęć lotniczych.
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż wokół jeteśmy usiani grobami ludzi różnych narodowości, zamieszkujących te tereny przed nami, ale też tych, którzy polegli podczas II wojny światowej. Często są to groby zapomniane, bezimienne, zaniedbane. Poprzez tego typu spotkania pragniemy uwrażliwiać dzieci, młodzież, ale i dorosłych, że warto pochylić się nad tymi mogliłami, uporządkować je, może zapalić znicz, bo tam często spoczywają ludzie, którzy polegli z dala od swoich domów, a rodziny nigdy nie odnalazły miejsc ich spoczynku lub ci, którzy nie mają tu nikogo bliskiego.