katalog omnis

Obchody Tygodnia Bibliotek '2011

Tydzień Bibliotek – by zawsze były po drodze

„Tydzień Bibliotek” to ogólnopolski program realizowany od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie opinii publicznej na problematykę upowszechniania czytelnictwa, roli bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym oraz sprzyjaniu popularyzacji różnorodnych form pracy z czytelnikami. „Tydzień Bibliotek” jest akcją społeczną angażującą wszystkie rodzaje bibliotek, centra kultury, placówki oświatowe, wydawnictwa, media oraz władze lokalne do ukazania znaczenia książki dla kultury i postępu cywilizacyjnego, rozwoju intelektualnego, zwłaszcza młodego pokolenia i promocję zawodu bibliotekarza. W tym roku realizacja programu odbyła się w dniach 8 – 15 maja a rozpoczął go Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przypadający właśnie 8 maja. Hasło tegorocznego „Tygodnia Bibliotek” brzmiało „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam-wchodzę”. Nawiązuje ono do faktu, że biblioteki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej, spędzania wolnego czasu. Każda cywilizacja chlubiła się posiadaniem bibliotek, choć ich dostępność była, w zależności od okresu, różna. Każde pokolenie ubolewało nad ich niszczeniem i chroniło zasoby na równi z największymi wartościami.
Z biblioteką jest nam po drodze, bo korzystamy z jej usług przez całe życie. Wszyscy mogą znaleźć w niej coś dla siebie. Nieważne, czy księgozbiór zawiera wiekowe dzieła historyczne, prace naukowe, czy też powieści lub bajki dla dzieci - ważne, że zawsze służy Czytelnikom dostarczając wiedzy, pobudzając wyobraźnię lub dotrzymując towarzystwa w samotności, czy chorobie.
Hasło „Tygodnia Bibliotek 2011” daje do zrozumienia, że kontaktu z książką nie zastąpi żadna inna, chociażby najbardziej nowoczesna forma przekazu. Z drugiej strony współczesna biblioteka nie boi się nowinek technicznych ułatwiających korzystanie z jej zasobów. Służy zarówno tradycjonalistom, dla których największą przyjemnością jest powolne szperanie wśród regałów oraz zaszycie się z książką w zacisznym kącie, jak również Czytelnikom żyjącym w ciągłym pośpiechu, ceniącym elektroniczny system wyszukiwania i udostępniania zbiorów.

Z okazji ogólnopolskiego „Tygodnia Bibliotek” odbył się szereg interesujących wydarzeń przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Ruda – Huta. 
11 maja w budynku liceum zorganizowano forum dyskusyjne poświęcone współczesnej bibliotece oraz pracy bibliotekarza. Zaproszenie na spotkanie przyjęły przedstawicielki Chełmskiej Biblioteki Publicznej: Anna Miszczak - kierownik działu udostępniania, Anna Pietuch – kierownik Chełmskiej Biblioteki Cyfrowej, Małgorzata Chmielewska i Małgorzata Zaprawa – instruktorki CHBP. Przedstawiły one prezentacje multimedialną na temat zadań jakie wykonują w swojej pracy oraz tajnikach funkcjonowania biblioteki w XXI wieku. Zgromadzeni na konferencji goście zapoznali się również z prezentacją Marty Kordas – dyrektor biblioteki w Rudzie-Hucie o stereotypach dotyczących bibliotekarzy. Następnego dnia nagrodzono najchętniej i najwięcej czytających uczniów. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Oliwia Habieda,
Paulina Rymarczyk,
Paulina Dyczko,
Alicja Mazurek,
Karolina Mamczarz,
Dominika Skroś,
Anna Kruk,
Paweł Mazurek,
Patrycja Tworek.

13 maja zorganizowano rajd rowerowy pod hasłem „Odjazdowy Bibliotekarz”. Uczestnicy przemierzyli tereny gminy kończąc wyprawę przy Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce, gdzie rozpalono ognisko. Wspólne pieczenie kiełbasek i wymiana wrażeń z wycieczki zintegrowała zebranych. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy i tytuły „odjazdowych bibliotekarzy”.
Rajd zakończył obchody „Tygodnia Bibliotek2011” w gminie Ruda – Huta.

Paweł Tkaczuk

przegląd wydarzeń

 

 

bip glowna

 

 

 

Użytkowników:
2
Artykułów:
431
Odsłon artykułów:
365719